O nás Oddělení Kroužky Tábory Otevřený klub Pronájmy Ubytování Domů
Dnes je: 19. 4. 2024
Poslední aktualizace: 26. 12. 2016

Redaktoři DDM se hlásí

Redaktorky DDM Pelíšek se hlásí! …u našich profesionálních hasičů…Husova ulice ve Vrchlabí… Na otázky redaktorek DDM odpovídá Jan Dressler - prof.hasič. …rozhovor zazanamenán na diktafon… Jak dlouho sloužíte u hasičů ? Tak já už sloužím 15 let. 1.6.2012 jste slavili 40 let výročí od založení profesionální jednotky hasičů ve Vrchlabí ( založena 1.6.1972). Takže, po více jak 40 letech, jak se těšíte do nového? Pozn: Výstavba nového areálu integrovaného záchranného systému na Valteřické ulici. Samozřejmě, že se těšíme do nového. Bude to úplně o něčem jiným, půjdeme do kompletně připravené nové stanice. Bude to nezvyk. Ale ano, těšíme se na nové prostředí. Určitě si polepšíme. Do roku 1974 byl početní stav tehdy Okresního veřejného požárního útvaru 3 zaměstnanci. Jak je to dnes? Dneska máme celkem 15 příslušníků hasičského záchranného sboru, plus 1 velitel stanice. Na každé směně slouží 5 lidí. Pracujeme ve 3 směnách a směna je 24 hodin. Máte, vy sám, někdy strach, když zachraňujete lidi z hořících plamenů? Tak samozřejmě, strach je tam vždycky. Musíme umět tento strach překonat, abychom byli schopní vůbec pracovat. Kam nejdále jste jeli zasahovat k požáru? My máme určité teritorium, do kterého jezdíme zasahovat. Takže, nejdále je to Rudník, Hostinné a Špindlerův Mlýn. Stalo se vám někdy, že jste museli vyjet k požáru, ale byl to planý poplach? Planý poplachy míváme dost často. Hlavně je způsobují elektronická protipožární zařízení. Jsou ostatní řidiči při vašich výjezdech k požárům ohleduplní? Většinou se řidiči snaží. Zřídka kdy se stane, že by byli vážnou překážkou. Prohořel vám někdy váš hasičský „mundůr“? Tak mě naštěstí ne! Jaká jsou vaše nejčastější poranění při vašem povolání? Tak naštěstí moc poranění nemáme při našich výjezdech. Ale, nejčastěji se může přihodit to, že se někdo řízne nebo drobně popálí. Ale díky tomu, že máme v dnešní době dobré bezpečnostní prvky, ke zraněním, tak často nedochází. Máte na svém kontě hodně zachráněných koček? Koček? Tak já jsem zhruba zachránil asi dvě. Jinak z dalších zvířat jsme zachraňovali třeba vydru i srnku. Asi vám je občas hodně horko? No, při požárech je dost velký horko! Máte nějaký váš „rituál“ před samotným výjezdem do akce? Před samotným výjezdem do akce žádný rituál nemáme. Musíme si akorát ujasnit, upřesnit a vyhodnotit situaci, ke které jedeme, co od ní může očekávat. Co by vás napadlo, jako naše poslední otázka? Tak třeba: Jak často vyjíždíme? My jsme relativně malá stanice, tak výjezdů máme zhruba kolem 200 za rok. Bohužel samotné výjezdy nejsou rovnoměrně rozložené. Stane se, že některé směny nevyjedou vůbec a jiné musí vyjet i 2x až 3x za den. Po tomto monitorovaném rozhovoru jsme si my redaktorky (samé holky) dále povídaly s profesionálním hasičem. Nakonec jsme měly i možnost prohlédnot si zblízka zásahová hasičská vozidla a projet se takzvaným BOBREM – hasičské vozidlo na pásech. S poděkováním panu Janu Dresslerovi - redaktorky DDM: Kateřina, Katka, Nella, Pavla a Valentýna.

Přidal: Zdena Bienová, dne: 19. 12. 2014 v 12:57